5.-6. kolo Slovenského Freestyle BMX Pohára 2018 Košice / Report

Máme tu report 5. a 6. kola slovenkého poháru FBMX a FMTB DIRT, Alejova ulica Košice, STREET PLAZA a Drábová Dirk Park

31. August pripadol na piatok. Týmto Košice hostili počas predĺženého výkendu rovno dva závody ako v kategórií STREET tak aj DIRT na hline. V piatok bola akcia na Alejovej ulici na plaze a sobota patrila Dirtparku Drábová.

Otváračka parku na Alejke bola približne o 9. hodine. Niekoľko riderov čakalo už pred areálom. Prípravy v plnom prúde. Hudba hraje do pol hoďky. Ostrovček v parku je osídlený grupou streetorov čoraz viac. Z dôvodu tepla sa kvalda presunula o približne hodinu. Celkový počet riderov v oboch kateróriach bol 41. Jedenásť streeterov v AMATUERS kategórí a 30 streeterov v PRO.

Amatéri mali prednosť keďže ich bolo menej a kvalita jazdenia bola tiež o niečo nižšia.Do finále sa prebojovala prvá šestica kvalifikikovaných. Jazdy Lojza Fica, Patrika Roszu či Jozefa Naništu patrili v kvalde medzi tie lepšie.

Krátko pred druhou hodinou sme zahájili kvaldu PRO kategórie. Počas dvoch hodin sa vystriedalo 30 riderov a kazdy mal dva krat po minute aby ukázal porote či má dostatok v sebe, aby sa prebojoval do finále. Najčistejšie zajazdené kvalifikáčné jazdy dali Marek Vrábel, Ondrej Valent či Aleš Trška.

O piatej hodine bolo všetko pripravené na finále kategórie AMATUERS. Šestica sa mohla pobiť o prvé tri výťazné priečky. Opäť takmer čisté jazdy dal Jozef Naništa z Liptovského Mikuláša. Určite mal na viac ako byť v kategórií AMATUERS a veríme, že najbližší ročník sa Jozef rozhodne pre náročnejšiu kategóriu PRO. Za zmienku určite patrí bar to bar von z quarteru, množstvo pedalflipov, whip cez roh piramídy ale aj pedalflip barspin čo bol jediný rider počas celého dňa, ktorý nam predviedol takúto nevídanosť. Prvú trojicu uzavrel Daniel Konečný a Lojzo Fica.

Po odjazdení finále kategórie AMATUERS prišla prietrž mračien, ktorá nám do zotmenia nedovolila poriadne jazdiť prekážky. Organizačná zložka pod taktovkou Tomáša Platka sa rozhodla finále posunúť na sobotné skoré ráno.

Fotky od : Michal Gedeon

 

Deň 2.

Finále PRO kategórie bolo avizované pre všetkích postupujúcich na deviatu hodinu rannú. Svojej jazdy sa zriekol Ludovít Toth a namiesto neho si išiel finále Matúš Zápotočný. Ďalšími finalistami, ktorí májú v oblube si zdriemnuť a neodjazdili finále bol Gabriel Hušek a Jakub Palinský. Počasie v sobotu ráno bolo osviežujúce a slnečné lúče tomu dodávali iba kalifornskú atmosféru. Veľkým come – backom bola finálová jazda Tomáša Fraštiu. Trik za trikom na skoro každej prekážke a takmer úplne čistá jazda ho vyšvihli z poslednej 12. postupovej pozície na bronzovú. Kristián Kubiš v sobotu ráno tiež zabojoval a z desiatej priečky to poslal na druhú. Veľmi čistá jazda plná half cabov, full cabov a grindových kombinácií mu priniesla druhé miesto. Prvú priečku obsadil Marek Vrábel s úplne bezchybnou jazdou. Bar to icepick, 180 whip z bangu, nose truck cez roh piramidy, či 50-50 to hard mu priniesli výťaznú priečku. Jednoznačne plná jazda trikov na skoro každej prekážke nemohla skončiť inak.

Presun na Drábovú ulicu nebol dlhý. Stánky už boli rozostavané a rideri sa rozjazdievali. Dirtové dopady na PRO lajne boli riadne strmé ale to im dodávalo jedinečnosť. Niektorí rideri mali problém nešlapať medzi skokmy. Už počas tréningu musela byť privolaná záchranka, kedže námestovský mladý rider Tomáš Tohol utrpel nepríjemný pád.

Chalani z miestneho klubu sa veľmi slušne postarali o kvalitu skokov. Dirt park má naozaj úroveň. Štart akcie bol naplanovaný na poludnie avšak opäť teplota vystúpala nad 30 stupnov celzia. Niečo po jednej hodine oštartovalo rovno finále v kategórií AMATUERS kedže registrovaní rideri boli iba dvaja. Na prvý pohľad jazda Davida Szlávika bola Lepšia od tej Burgrovej.
Do MTB kategórie sa registrovalo 8 riderov. Zo slovenskej posádky vo finále skončili iba Palo Hraško a Lukáč Bača. Prví traja postupujúci do finále boli poľský bratia Stachak, Koczara a Soczynski.
Dvadsať palcové kolesá na hline v kategórií PRO mali deväť účastníkov. Postupovalo prvých šesť. Košický rideri Jakub Toth a Patrik Beňa mali naozaj nalietane dirty. Do finále ich doplnil z prvého postupového miesta Michal Baránek z Hodonína. Tretí postupojúci Andreas Fiore a ďalší rider zo Spišskej novej Vsi, Erik Krotký.
Finále MTB sa odjazdilo v celku rýchlo. Prvé tri výťazné priečky obsadili polskí rideri z Krakowa. Sebastian Koczara odišiel plynulú jazdu ktorú ukončil frontflipom. Druhý Pavel Stachak dal backflip bar to bar a double truck. Prvú trojku uzatvoril Oskar Soczynski.
Do finále BMX sa prebojovalo prvých päť z kvalifikácie. Najväčšia podívaná bola na hodonínskeho brata Michala Baránka. Obsadil prvú priečku za nepochybne najčistejšie finálové jazdy a taktiež obdržal Best Trick ocenenie dňa za svoj 720 cork loockback. V jazde este odišiel backflip turndown, 360 lookback a dodal doublewhip. Druhý flek bral slovenský rider zo Starej Ľubovne a prvú trojicu uzatvoril Erik Krotký.

Víkend ubehol ako voda a najbližšie 7. kolo slovenského pohára FBMX nás čaká v petžalskom skateparku na Markovej ulici. Cocrete Jungle Jam je akcia s niekoľko ročnou tradiciou a všetci ako rideri tak aj diváci ste vítaní. CYA there !

Výsledky Alejova STREET PLAZA

Finále BMX AMATUERS
1. Jozef Naništa 70
2. Dan Konečný 52
3. Lojzo Fica 48
4. Patrik Rósza 42
5. Martin Liba 36
6. Denis Gerža 22

Finále BMX PRO
1. Marek Vrábel 78
2. Kristian Kubiš 66
3. Tomáš Fraštia 62
4. Nikolaj Vician 60
5. Ondrej Valent 52
6. Richard Weiss 50
7. Richard Botoš 44
8. Matúš Zápotočný 44
9. Aleš Trška 43

 

Výsledky Dirtpark Drábová

BMX PRO Dirt
1. Michal Baránek 80
2. Andreas Fiore 60
3. Erik Krotký 53
4. Patrik Beňa 49
5. Jakub Toth 32
6. Martin Toma 31
7. Martiusz Luzar (PL)
8. Daniel Štancel 24
9. Patrik Čanda 23

MTB PRO
1. Sebastian Koczara, PL 71
2 Pawel Stachak, PL 66
3 Oskar Soczynski, PL 64
4 Palo Hraško 57
5 Lukáš Bača 48
6 Martin Škvarko 40,5
7 Roman Pichanrčík 36,5
8 Lukáš Mayer 29,5

BMX AMATUERS

1. Dávid Szlávik 18

2. Dávid Burgr 8

3. Tomáš Tohol 0

 

Video a fotogaléria z DIRT kola tu.

Comments are closed.