FINÁLE Slovenského Freestyle BMX Pohára 2018 Šurany / Report

Šurianska hala ako každoročne hostila akciu Junkride INDOOR JAM, na ktorej sa rideri pobili o tituly Majstra Slovenska. Finálna zastávka slovenského pohára bola krásnou čerešničkou na torte a po prvý krát nám pribudla aj kategória žien. Tí ktorí nazbierali najviac bodov počas predchádzajúcich kôl zabojovali o Freestyle BMX Pohár 2018.

 

Prvá kateória, ktorá sa odštartovala niečo pred druhou hodinou bola  BMX JUNIORS, teda ridieri do 14 rokov. Začali sme rovno s finále kedže registrovaných bola presná desiatka. V prvom heate najviac prekvapil iba desať ročný rider z Čiech František Bližňák s nothingom na funboxe či 360 one hand na placku, vďaka ktorým získla tretie miesto. Druhý heat patril predovšetkým tretiemu vo finálovom poradí, maďarskému Bábelovi Jánosovi a prvému umiestnenému Tomášovi Toholovi z Námestova, ktorý bol príjmenou novinkou pohára čo sa týka parkovej komunity. Víťazstvom získlal Tomáš titul Majstra Slovenska FBMX v kategórií Juniors.  Triky ako barspin v poletoch na rádiusoch či tailwhipom na čisto preukázal v svojom skorom veku, že Slovensko má veľký potenciál v budúcnosti sa umiestňovať na výborných pozíciach aj na medzinárodných contestoch. Druhým najlepším Slovákom na MS FBMX Junior sa stal Samuel Hatina a bronz putoval taktiež do Námestova konkrétne Marekovi Priščákovi.

 

Nasledujúcou časťou závodu bola kvalifikácia kategórie BMX PARK AMATUERs, teda jazdcov menej zdatných. Registrovaných bolo 18 jazdcov. Prvé dva heaty sa skladali z ôsmich rideroch rozdelených do dvoch štovríc a nasledujúce dva boli po piatich. Pekné kvalifikačné jazdy ukázal Tomáš Gajdík a postupoval z druhej pozície. Tretí a štvrtý heat patrili hlavne prvému a tretiemu postupujúcemu z kvaldy Dávidovi Horniakovi a domácemu Viktorovi Chrenkovi. Technika a vyjazdenosť Viktora na domácej pôde a jej podpora iba prispeli k jeho takmer vynikajúcemu skóre.

 

Po zdĺhavej kvalde AMATUERs sme sa mohli pusťiť do finále avizovanej kategórie BMX WOMAN, teda žien, kde sme mali tri zúčastnené. Najviac prekvapila domáca Angelika Ižková. Obä jazdy mala skoro navlas totožné avšak v druhej naprvý pokus načisto odišla footjam tailwhip na banku, ktorému predchádzal cruisin celým parkom s prieťahovými trikmy ako tabletop či turndown na funboxe. Gratulujeme k prvému miestu a osvojeniu officiálne prvému titulu Majsterky Slovenska  v FBMX v kategórií žien. Druhá, strieborne umiestnená riderka z Námestova, Lucia Čajková cruisila v rýchlosti celým parkom. Preskočila celý veľký funbox až do dopadu a pridala aj polet jemne nad rádius s onehandom. Taktiež gratulujeme. Treťou v poradí v hale skončila maďarská Timea Molnár. Cenníme návštevu Slovenska a prajeme veľa úspechov v začiatkoch, kedže nieje najľahšie prekonať bariéru strachu na závodoch. Odišla si can can na placku a otočila fakie, čo na ženské pohlavie je veľmi dobrý základ do budúcnosti.

 

Čas nás tlačil v programe dňa a urýchľovacou metódou sme z organizačných dôvodov spustili rovno finále v kategórií STREET. Pri ukončení registrácie sme evidovali 13 registrovaných. Ústretovo sme povoli sa doregistrovať ďaším trom riderom, čo nám vytvorilo 16 riderov v streetovej zóne. Rovno prvý rider v tejto kategórií, Ondrej Valent, zajazdil krásne jazdy avšak s nejakým tým pochybením. Smith up na bedni do 360 či crooked down na raily do easy mu priniesli striebro na stupienku výťazov a celkovo tretie miesto v poradí slovenského pohára. V druhom heate mal najlepšiu jazdu Richard Botoš z Filakova a skončil na štvtej priečke. Barspin do icepicku dole railom či tailwhip a opowhip cez roh piramidy nestačili na tretie miesto. Bronzovú priečku si ondiesol ilavský streeter Jakub Marjak s condorom do feeblegrindu, hangoverom na raily, či felble na bedni dohora to easy to nosebong o stenu. 13. registrovaným bol Tomáš Fraštia. Možno pre niektorích táto štartovacia pozícia nemusí priniesť veľa úspechov. Tomovi priniesla veľký úspech. Tom ukázal naozaj obä jazdy vo veľkom štýle. Vysoký wallride nad rádiusom, opowhipy, G-turn, plno tobogánov, railride dohora cez lomenú časť až po koniec rovnej časti do barspinu na prvú, 360 cez pyramídu až na placku a oveľa viac v obrovskej rýchlosti mu priniesli titul MS FBMX v kategórií BMX STREET PRO a dostatok bodov, aby predbehol Mareka Vrábela v celkom poradí pohára a bral prvé miesto taktiež v slovenskom pohári.  Za nazbierané body Marek osvojil druhé miesto vrámci všetkých streetových kôl počas pohára. Veľká gratulácia aj jemu, ale jeho jazdy mu popravde nevyšli v Šuranoch podľa predstáv a prajeme skoré uzdravenie členku.

 

Blížila sa šiesta hodina podvečer a pushoval nás čas. Prvá finálová desina  BMX PARK AMATUERs kategórie sa mohla pustiť do finále. Postupové priečky sa veľmi nelíšili od tých finálnych avšak nastali nejaké zmeny. Druhý heat obsadil prvých päť pozícií. Krásne odjazdil Andrej Szabo zo Senice. Napiloval na jedničku superman seatgrab a krásne precrusil celým parkom. Domáci Martin Rosival so základňou fanúšikov nesklamal ako vždy a originilta v jeho podaní mu priniesla 4. flek. Za spomenutie určite stojí jeho last trick 360 fastplant tiregrab drop do rádiusu či 270 fast plant o pilier haly z bangu do bangu. Martin Hornyák síce z kvaldy postupoval z prvého miesta no finále odjazdil na bronzovú priečku. Domáci Viktor Chrenko si vo finále polepšil a druhé miesto na MS FBMX v AMATUERs kategórií  mu právom prináleží za neskutočne technické obe jazdy. Veríme, že sa rozhodneš prejsť do PROčiek na nasledujúcu sezónu. Titul osvojil Tomáš Gajdík s čisto parkovou jazdou plnou tailwhipov a pridal aj opowhip. Tailwhip to x-up na veľkom funboxe a pekne ustáty 360 tailwip to boli triky čo mu priniesli zlato.

 

Teplota v hale nepoklesa k večeru, keďže babie leto tento rok na jeseň ukázuje nadmerne veľa slnečných dní a preto sa aj po siedmej hodine dalo realne fungovat v šurianskej hale. To bol čas keď sme sa mohli vrhnúť rovno na finále dlho očakávanej kategórie PARK PRO. PRO riderov sme mal na poslednej zastávke pohára iba 12 takže nebol dôvod prečo sa kvalifikovať a tým pádom finále sa zúčastnili všetci registrovaní. Po prvý krát sme mali účastníkov z viac ako troch zemí, ak počítame aj naše krásne Slovensko. V prvom heate sme mali zmes vyjazdeních riderov z Maďarska, Čiech ale aj slovenského dirt X park ridera Martina Tomu, ktorý nás bude reprezentovať aj v čínskom Cheng Du na Fise zastávke svetového pohára. V konečnom poradí na slovenskom pohári skončil tretí v kategóriach BMX DIRT PRO, BMX PARK PRO a bral aj tretie miesto na MS FBMX . Predviedol obrovský transfer zo spiny do odrazu menšieho funboxu, doublewhipy, 360 tailwhipy a taktiež vysoký backflip.

Na 4. mieste na INDOOR JAME skončila námestovská star Filip Baník, 360 table jak oči, 360 loockback, lookbacky vysoko nad rádius, alcantara wallride o stenu cukrovaru či vysoká 180 over spine mu priniesli striebro a Filip obhájil, že patrí medzi slovenskú parkovú elitu. Medzi slovákmi a teda na MS sa Filip umiestnil na druhom, striebornom mieste.

Brumovský David Janáč pomaly ale isto naberá na veku no to mu neberie na odvahe a zdatnosti sa stále zdokonalovať. Dave úspešne jazdí už niekoľko rokov a v hale na INDOOR JAMe obsadil tretie miesto vďaka jeho barellroll transferu, 360 doublewhipu a mnoha ďaľším parkovým záležitostiam, ktoré Dave má naozaj vychytané.

Druhé miesto v hale, titul Majstra Slovenska v PARK PRO kateórií a striebro v kategoórií DIRT PRO prischli slovenskému BMX cestovatelovi Michalovi Kovačovičovi. Michal neotáľal a zajazil úžasné jazdy s doublewhipom, doubletruckom, vysokými poletmi, 360 whipom do tableu a mnoha jeho kombináciami. Je to taktiež náš ďaľší reprezentant v Cheng Du a touto cestou mu prajeme veľa úsmechov.

Posledný na ktorého čakali jeho finálové jazdy a taktiež prvý umiestnený v INDOOR JAME bol mladý iba dvadstať ročný rider z Anglcikého Birminghamu, Kaine Mitchele. Kaine je jednen z viacerých UK pro riderov, ktorí sa zúčastňujú závodov ako FISE kôl svetového pohára, tak aj mnohých ďaľších svetových závodov a preukázal nám to aj v Šuranoch. Triple barspin transfer do odrazu veľkého funboxu zo spiny, 360 barspin to condor, condor polety, a taktiež pokus o takmer odídený fakie frontflip na rádisue Kanineovi priniesli prvé miesto v PARK PRO. Veľká gratulácia a dúfame, že tohoto mladíka u nás na závodoch uvidíme častejšie.

 

Po odjazdení všetkých disciplín sme dopočítali body do celkového poradia vo všetkchých kategóriach a mohlo sa prejst k vyhlasovniu výsledkov. Pre doplnenie  BMX DIRT PRO kategórie, Andreas Fiore zo Starej Ľubovne obdžal ako neprítomný titul MS v BMX DIRT PRO, na druhom mieste skončil spomínaný Michal Kovačovič a tretí Martin Toma.  Taktiež sme výhlásili kategóriu MTB DIRT PRO, kde prvý traja Slováci boli Palo Hraško, Roman Pichnarčík  a tretí Lukáš Bača. Mohli sme pokračovať už iba delikatesou na programe v podobne afterparty, ktorá prebiehala v miestnom Underground pube.

 

BMX PARK PRO

 

1. Kaine Mitchele 94,66
2 Michal Kovačovič 91,33
3 David Janáč 90,33
4 Filip Baník 90,00
5 Erik Figar 85,40
6 Kryštof Odehnal 80,66
7 Honza Broža 76,66
8 Martin Toma 76,00
9 Ficsór Kornél 68,00
10 Tomáš Havlík 64,66
11 Tomáš Štrba 64,33
12 Matúš Ondrej 52,66

 

 

MAJSTRI SLOVENSKA FREESTYLE BMX PARK ELITE

1. MICHAL KOVAČOVIČ
2. FILIP BANÍK
3. MARTIN TOMA

 

 

BMX JUNIOR

1. TOMÁŠ TOHOL 77,33
2 FRANTIŠEK BLIZŇÁK 61,30
3 BÁBEL JÁNOS 59,66
4 ONDREJ BARANEC 59,60
5 SAMUEL HATINA 55,33
6 MAREK PRIŠČÁK 47,60
7 DAVID SZLAVIK 44,00
8 PAVOL PAVLÍK 37,30
9 ŠIMON MATIAŠKO 33,60
10 ADAM MIHAĽOV 32,33
11 TOMÁŠ WICHE 18,33

 

 

MAJSTRI SLOVENSKA FREESTYLE BMX PARK JUNIOR

1. TOMÁŠ TOHOL
2. SAMUEL HATINA
3. MAREK PRIŠČÁK

 

BMX ŽENY

1. Angelika Ižková 56
2. Lucia Čajková 46
3. Timea Molnár 27

MAJSTERKY SLOVENSKA FREESTYLE BMX PARK ŽENY

1. Angelika Ižková
2. Lucia Čajková

 

 

 

BMX AMATEUR

1. Tomáš Gajdík 83,00
2 Viktor Chrenko 81,33
3 Dávid Hornyák 79,33
4 Martin Rosival 79,30
5 Andrej Szabo 75,33
6 Patrik Blažko 70,66
7 Samuel Schwarzkopf 70,60
8 Adam Fodor 70,60
9 Ballay Bendegúz 68,66
10 Peter Nahlik 65,33
11 Nick Horváth
12 Gergó Szabo
13 Tomáš Píža
14 Jozef Nanista
15 Nikolai Vician
16 Roland Lackner
17 Jakub Wiche
18 Matej Hradiský

 

BMX STREET

1. Tomáš Fraštia 96,66
2 Ondrej Valent 80,00
3 Jakub Marjak 71,33
4 Richard Botoš 68,00
5 Alex Hrubý 66,00
6 Richard Weiss 62,66
7 Dávid Bartek 62,66
8 Marek Grill 61,33
9 Gabriel Húšek 60,00
10 Marek Vrábel 59,00
11 Jakub Palinský 57,66
12 Mario Flamík 56,66
13 Nikolai Vician 44,00
14 Zápotočný 44,00
15 Adam Baričič 43,33
16 Matej Hradiský 24,00

 

VÍŤAZI SLOVENSKÉHO POHÁRA FREESTYLE BMX/MTB

BMX PARK

1. MICHAL KOVAČOVIČ
2. FILIP BANÍK
3. MARTIN TOMA

BMX STREET

1. TOMÁŠ FRAŠTIA
2. MAREK VRÁBEL
3. ONDREJ VALENT

BMX DIRT

1. ADREAS FIORE
2. MICHAL KOVAČOVIČ
3. MARTIN TOMA

MTB DIRT

1. PALO HRAŠKO
2. ROMAN PICHNARČÍK
3. LUKÁŠ BAČA

 

Kompletné výsledky pohára aj s bodovaním nájdete v nasledujúcom článku tu.

 

Fotogaléria:

Kompletný fotoreport nájdete na oficiálnom reporte z INDOOR JAMu tu !

 

Text: Robo Kvito

Fotky: Peter Gorog

Comments are closed.