HĽADAJÚ SA TRÉNERI FREESTYLE BMX/MTB

“Freestyle BMX je predsa FREESTYLE a do teraz trénerov nepotreboval !?” Je to ale zároveň šport, olympijský šport a ak ho chceme posunúť o ďalší level na úroveň svetových jazdcov, potrebujeme mladých naučiť poriadne jazdiť.

 

V našom záujme a aj v záujme Slovenského Zväzu Cyklistiky je ťahať deti k Freestyle BMX aj Freestyle MTB. Nech jazdí čo najviac detí, stavajú sa parky, organizujú sa veľké akcie, zúčastňujeme sa svetových pretekov a podobne. Doba sa ale mení, deti stále viac sedia pri počítačoch, mobiloch a rodičia nepustia deti len tak von sa flákať na bicykli a už vôbec nie do toho rozpadnutého parku, kde si nedajboh oškrú lakeť… Rodičia hľadajú krúžky, tréningy a organizované športy, kde môžu svoje dieťa nechať a majú istotu, že bude o ne postarané. Nehovorím že to tak je vždy ale nejako takto to často funguje… A určite necheme aby sa z tohto športu vytratil freestyle, čo sa ani netane. Skôr ide o to trochu mládež usmerniť.

 

Chceme teda aby na Slovnesku pribudlo viacero miest, parkov, klubov, kde bude prebiehať organizovaná forma Freestyle BMX. Vo forme či už tréningov, spoločných pojazdov, škôl alebo čokoľvek, čo sa bude konať pravidelne pod vedením skúseného jazdca “trénera”. Deťom bude vysvetlené čo všetko Freestyle BMX obnáša, čo k tomu treba, na čo si dať pozor, ako jazdiť a ako správne trénovať triky. Sami určite poznáte keď ste v dávnych začiatkoch nevedeli ako na nejaký trik, alebo ste sa ho naučili so zlou nohou v predu. Tomuto všetkému chceme predísť, zlepšiť progres mladých jazdcov a udržať ich tak dlhšie pri tomto krásnom športe.

 

 

Príkladom takejto formy je ŠKOLA BMX v Šuranoch pod mojim vedením. Deti sa oveľa rýchlejšie zlepšujú v jazdení, baví ich posúvať levely a vyhýbajú sa zbytočným chybám už v začiatkoch. Zároveň rodičia majú istotu že tento šport nerobia len tak z brucha, ale serióznejšie. Stačí na začiatok raz týždenne v pravidelný čas jazdci si na to zvyknú, chodia a zlepšujú sa.

 

HĽADÁ SA TRÉNER

Ku všetkému vyššie uvedenému treba človeka, skúseného jazdca, ktorí by sa dokázal venovať deťom a mladým jazdcom, napríklad aspoň raz do týždňa. Ideálne je robiť tréningy pod nejakým klubom a zaradiť najlepších hneď do svojho klubu a postupne sa s nimi zlepšovať v jazdení. Freestyle BMX bude aj po olympiáde určite naberať na popularite a verím, že záujem jazdcov bude stále väčší, takže určite sa nájde dostatok záujemcov na takéto tréningy.

 

OFICIÁLNY TRÉNER ?  – VZDELÁVANIE TRÉNEROV

Začať sa určite dá v menšom, bez nejakého trénerského oprávnenia, len jednoduchými spoločnými pojazdami. Dá sa to ale zobrať aj serióznejšie a spraviť si trénerský kurz cyklistiky. Na Freestyle BMX zatiaľ kurz nie je ale určite postačí kurz obyčajnej cyklistiky, ktorý si viete spraviť cekom jednoducho za pár víkendov.

 

Oficálne trénerské oprávnenie si viete vybaviť na Fakulte Telesnej Výchovy a Športu v Bratislave, kde prebehne teoretická časť a potom aj praktická časť od skúsených trénerov zo Zväzu Cyklistiky.

 

Viac info nájdete tu: https://fsport.uniba.sk/studium/dalsie-formy-vzdelavania/trenerska-akademia/aktualne-aktivity-20202021/

Stačí absolvovať 1. stupeň. Kurz budú otvárať už teraz v Októbri, preto záujemcovia o kurz hláste sa na email: akademia@fsport.uniba.sk

 

CHCEL BY SI TRÉNOVAŤ FREESTYLE BMX ?

 

Ozvi sa nám alebo priamo lokálnym klubom a rozbehnime BMX na Slovensku.

Ak aj nevieš ako začať, v Šuranoch hľadáme výpomoc so Školou BMX !

Píšte na mail: info@safbmx.sk

Alebo priamo najaktívnejším slovenským klubom:

Junkride Freestyle Park Šurany – marek@junkride.sk

ENJOY THE RIDE Košice – mborsc@enjoytheride.sk 

BSLIFE Bratislava – kzrubec@gmail.com

BMXSHOP Stará Ľubovňa – info@bmxshop.sk

Comments are closed.