Reprezentačný výjazd LYBD C1 Oldenburg, Nemecko / Fotoreport

Minulý týždeň sme sa s podporou zväzu vydali na výjazd do Nemeckého mesta Oldenburg, kde sa odohral závod s názvom LYBD BMX Freestyle Contest. Zúčastnili sa ho aktuálne naši top najaktívnejší slovenskí Freestyle BMX PARK jazdci a cestou domov sme si dali zastávku aj v parku v Lipsku.

 

Tento závod bol zaradený do UCI kalendára ako závod typu C1, čo znemená že tu môžu jazdci získať body do svetového rankingu. Aj preto sa na tomto nenápadnom preteku stretli top jazdci z Ruska, Anglicka, Holandska, Česka samozrejme Nemecka a ďalších štátov. Od bodov v UCI rankingu totiž závisí kvalifikácia na olympiádu v Tokyu 2020. Body na tomto type závodov ziska len prvých 10 jazdcov v kategóriách women a men, takže pri svetovej konkurencií to naši chalani a dievča nemali jednoduché.

 

BACKYARD BMX-SKATEHALL Oldenburg

 

Ako hlavný reprezentačný BMX PARK team sme na tento rok vybrali jazdcov, ktorí museli splniť kvalifikačné kritériá a ukázať že vedia zajazdiť veľké prekážky popri svetových jazdcoch. Sú to teda jazdci Filip Baník, Viktor Orosz, Erik Krotký, Michal Kovačovič, Martin Toma, Dávid Hornyák a Angelika Ižáková, naša aktuálna Majsterka Slovenska. Poslední 4 jazdci sa zúčastnili tohto výjazdu.

 

Michal Kovačovič

Michal je náš najlepší jazdec, čo ukázal aj na závode. Bohužiaľ v obcoh jazdách spadol, za čo idú body dole. Porota očividne hodnotila hlavne počty tailwhipov a barspinov v backflipoch, takže nenašla pochopenie pre Michalové kreatívne, štýlové jazdy, čo mu vynieslo 28. miesto. Posúďte sami:

Video z Michalových jázd:

Martin Toma

Pre ostatných jazdcov na výjazde to bol prvý veľký zahraničný závod, takže to bola pre nich veľká skúsenosť, ktorá ich posunula vpred. Martinovi sa v jazde podaril doubletailwhip, backflip, downsidewhip a ďalšie menšie triky. Spadol ale pri doublewhipe v rádiuse a vyjazdil si tesne za Michalom 29. miesto.

Martinové jazdy:

 

Dávid Hornyák

Dávid je mladý 18 ročný rider, ktorý sa vyjazdil spolu s Martinom Tomom na backyarde v Štúrove. Medzi jazdcami na závode bol asi druhý najmladší a na zahraničnom závode bol po prvý krát. Napriek tomu ukázal že vie vo výškach polietať veľký park s veľkými trikmi. Najnovšie si dáva napríklad 360 triple barspin alebo 36 barspin to condor, ktorý chcel dať aj v jazde, ale je iné jazdiť doma v kľude a iné na takomto závode. Obsadil nakoniec 36. priečku. Dávid je ale odhodlaný zamakať a zlepšovať sa, hneď tento víkend dal v hale v Šuranoch svoj prvý 720 barspin.

 

Dávid s 360 condorom v Lipsku

 

Angelika Ižáková

Angelika je jedna z mála dievčat, ktoré jazdia BMX na Slovensku a jazdí naozaj dlho. V minulom roku získala titul Majsterka Slovenska, takže bola jasná voľba do reprezentácie. Medzi ženami je menšia konkurencia tak sme chceli zobrať na závod aspoň jedno dievča, čo sa vyplatilo. Ešte musí trochu popracovať na poletoch cez veľké prekážky ale svojimi trikmi ako 360, footjam tailwhip, table, condor si vyjazdila 9. pozíciu za čo ako jediná z výjazdi získala 20 UCI bodov !

 

Zostrih z jázd všetkých jazdcov nájdete na našom SAFBMX Instagrame:

 

Pozrite si tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa Slovenská Asociácia FBMX (@safbmx),

Oficiálne výsledky nájdete na stránkach UCI RESULTS

 

Cestou domov z tripu sme sa zastavili v parku HEIZHAUS v Nemeckom Lipsku, kde sa nachádza hala, mini-spine rampa a betónový park. Všetci sme si tu ešte zajazdili pred dlhou cestou domov.

 

Martin Toma s tailwhipom v rádiuse v hale Heizhaus

 

Michal Kovačovič vo vonkajšej časti s turndownom

 

Záver tripu

Trip dal jazdcom veľa skúseností a motiváciu do ďalšieho jazdenia. Sami videli, že keď chcú uspeiť medzi svetovými jazdcami, musia ešte zamakať a začať brať BMX viac vážne. Už to nie je len zábava, ale máme predsa reprezentačný tím s podporou zväzu. Budeme teda makať naplno, už máme vyrpacovaný tréningový plán a chystáme sa na ďalšie závody.

Michal čoskoro odlieta na prvé kolo Svetového pohára v Japonsku. Potom 27.5.-2.6. sa chystáme na ďalší výjazd na 2. kolo svetového pohára vo Francúzsku, kde ale platia nové kavlifikačné kritériá, a môžu sa ho zúčastniť len jazdci s viac ako 50 bodmi v UCI rankingu. Pravdepodobne sa teda zúčastní Michal Kovačovič, Martin Toma a Filip Baník. Ďalším výjazdom, kde sa zúčastní viac jazdcov bude Pannonian Challenge 5.6.- 9.6 v Chorvátsku.

 

Kompletná fotogaléria z výjazdu

Autor fotiek a článku: Marek Konkoly

 

 

Comments are closed.