Slovenská reprezentácia na Svetovom Pohári Freestyle BMX FISE Montpellier

Ďalší reprezentačný výjazd bol naplánovaný na 27.5., kedy sme sa v zložení Michal Kovačovič, Kiko Kmeť, Ondrej Valent, Tomáš Fraštia, Matúš Andrejovský  a ja Ludis Toth ako tréner a support chlapcov, vydali smer Montpellier. Neskor sa k nám pridal ešte Marek Vrábel, ktorý musel preložiť príchod kvoli skúškam v škole. 

Najvačší festival freestylových športov a zároveň aj jeden z najdoležitejších pretekov do celkového rankingu v postupe na olympiádu, to je Fise v Montpellieri. Pondelok 27.5. teda vyzdvihujeme poprvýkrát dodávku od SZC a za ich podpory výražame smer slnečné Francúzsko.

Po 20h sa dostaváme do prenajatého domu, 15min od areálu celého festivalu. Ten sme zabookovali cez airbnb.com a veľmi milo nás toto miesto prekvapilo. Krásna prímorská štvrť, kde mal každý dom fasádu rovnakej farby a zo záhrad vyčnievali palmy.

Čo sa týka samotného preteku, tak naši jazdci sa zúčastnili hneď viacerých disciplín a predviedli veľmi pekné výkony. Nemali to jednoduché, pretože ako som už aj spomínal, jednalo sa o najdoležitejší závod celej série UCI. Na mieste bola špička svetového bmx v kategorií park a rozhodne sa bolo načo pozerať.

Celý festival trval od utorka do nedele. Jazdili sa tu okrem bmx parku ešte disciplíny ako bmx street, bmx miniramp, bmx dirt, bmx flatland, skate street, scooter,  wakeboard, parkour a rozne iné doprovodné sútaže. V priebehu týždňa sa tu vystriedalo cez 600tis. divákov, čo iba potvrdzuje obrovské rozmery tejto súťaže. FISE Montpellier je jediný pretek celej série, kde sa jazdia aj iné bmx disciplíny ako park a tak sme aj my dali tentokrát šancu aj mladým talentom, ktorý jazdia street, nech ukážu čo sa v nich skrýva.

MICHAL KOVAČOVIČ

Náš najskúsenejší jazdec Michal nezaháľal a zúčastnil sa hneď troch disciplín. V parku aj napriek čistým a pekným jazdám nemal šancu postúpiť kvoli obrovskej konkurencii. Skúsil potom šťastie v minirampe, kde mu opäť vyšlo viacero dobrých trikov, z ktorých bol sám nadšený, no na finále to nevydalo.Do tretice sa na neho ale usmialo šťastie a v kategórií street sa zo 70 jazdcov dostal do finále, kde obsadil nádherné 9.miesto!! Veľká gratulácia Michalovi za historicky jedno z nejlepších umiestnení svk riderov na zahraničnej súťaži a ešte k tomu takýchto rozmerov.

TOMÁŠ FRAŠTIA

Tomáš je už dlhé roky považovaný za najlepšieho svk street bmx jazdca a tak sme ani chvíľu neváhali a dali mu šancu aby sa zúčastnil tohoto výjazdu. V jazdách nesklamal a odišiel si viacero zaujímavých vecí, čo mu nakoniec vynieslo 19.miesto v kategórií bmx street. Gratulujeme k peknému výsledku.

MAREK VRÁBEL

Marek vyhral vo svojich 15tich rokoch, titul majstra SVK v junioroch a od tej doby valí veľké bomby a boli sme zvedavý čo predvedie. V jazdách mu bohužiaľ vždy padla noha a to prísná porota ohodnotila 22.miestom.

ONDREJ VALENT

Najvačší talent našej krajiny ukázal v kategórií street kvalitné kombinácie dole railom ale ani jemu sa nepodarilo zajazdiť čisté jazdy a bral 31.miesto.

KIKO KMEŤ

Stálica svk scény si prišla vyslovene užit bmxovú atmosféru a s jeho uvoľnenými jazdami bral Kikino 33.miesto. Vyšla mu sice len jedna jazda ale tá bola odjazdená s veľkým štýlom.

 

Celkovo chlapci pekne zabojovali a obsadili zaujímavé miesta v streete. Všetci skončili v lepšej polovici, čo hodnotím ako veľmi pekný výsledok. Konkurencia bola obrovská, svetové mená na rozjazde a do toho tisícky divákov urobia svoje. Pre vačšinu týchto chlapcov to bola prvá skúsenosť s takto obrovskou súťažou a som rád, že sa im nerozklepali kolená a urobili nám dobrú reklamu v zahraničí. Určite sa ale budú musieť do budúcna sústrediť na čistejšie odjazdené jazdy a potom si myslím, že by sme vo finále mohli mať aj viacero mien.

Čo sa týka olympijskej disciplíny park, tak tam je vidieť obrovský rozdiel v tom, keď niekto má potrebné podmienky ( napr. tréningové centrá s molitanom, resi) a keď niekto ako Michal sa musí v tréningoch zžívať s nadrozmernými prekažkámi. Najvačší a asi jediný mínus hodnotím zlomenú ruku Matúša Andrejovského, ktorý hneď prvý deň nešťastne padol v tréningu a praskol si kosť v ruke. Aj napriek tomu sa ale nevzdal a do konca tohoto výjazdu podporoval celú partiu a rozdával pozitívne myšlienky.

Ďakujeme veľmi pekne SZC za úžasnú možnosť zažiť na vlastnej koži súťaž svetových rozmerov. Stretli sme viacero svojich detských idolov a nadviazali veľmi dobré kontakty s doležitými postavami svetového bmx. Chalani majú za sebou parádnu skúsenosť, vďaka ktorej si už do budúcna viac premyslia svoje jazdy a veríme tomu, že o nás budú v zahraničí ešte veľa počuť. Touto cestou by som Vás všetkých chcel pozvať 5.7. do Námestova, kde sa už čoskoro odohrá prvé kolo SVK BMX Pohára, v kategóriach park a street. Všetci ste vítaní.

 

Fotogaléria:

 

Autor: Ľudovít Tóth

 

 

Comments are closed.